Aktuality
Kategórie aktualít
SVETOVÝ DEŇ DIERKOVEJ FOTOGRAFIE
Svetový deň dierkovej fotografie oslavujeme každý rok v poslednú nedeľu v mesiaci apríl. Tento rok to vychádza na 28. 4.
Prinášame Vám historický prehľad, ale aj zaujímavý prípad z praxe. Vedeli Ste, že dierkovú fotografiu dodnes používajú vo hvezdárni v Senci? Tím SOLAR Hvezdáreň Senec pripravil návod na výrobu vlastnoručne vyrobenej „camery obscury“ – pozri nižšie.
Historický prehľad opisu a používania tohto zvláštneho svetelného javu z pera Ivana Hlavandu, zakladateľa Mestského fotoklubu Tibora Huszára v Senci
Skúste sa vžiť do čínskeho filozofa Moziho v piatom storočí pre Kristom. Stojíte v tmavej miestnosti, a cez malý otvor v stene dopadá na podlahu obraz, otočený hore nohami a zrkadlovo. Neviete prečo, ale jav zapíšete a zmienite sa o ňom okrajovo vo svojich filozofických dielach.
V čase prejde ďalších osem storočí a iný filozof, tentokrát Grék pod menom Aristoteles, pozoruje pri zatmení slnka niečo podobné. Jeho kolega matematik Euklides jav popíše vo svojich základných dielach o optike a svetle (v tom čase sa veľmi rieši otázka ako vidíme, ako a prečo vidíme, tvrdilo sa že naše oči fungujú ako baterky z ktorých svetlo vyžaruje a preto vidíme). ?
Prejde asi dvesto rokov a iný Grék, tentokrát architekt Theon z Alexandrie používa opísaný jav ako pomôcku pri presnom meraní svojich diel, medzi ktorými je aj chrám Hagia Sofia v súčasnom Istanbule.
O tristo rokov na ich poznanie nadviaže arabská civilizácia s ich vynikajúcimi vedcami ako Al-Kindi v 9.storočí a Ibn al-Haytham v 11.storočí.
Od prvého pozorovania Moziho v Číne prejde 1600 rokov a všetko čo vieme, je pozorovať ten jav, použiť ho pri zatmeniach slnka, alebo ako merací pristroj pri architektonických skvostoch.
Prejde ďalších 700 rokov a cez pozorovania a vedecké diela od umelcov ako Da Vinci, vedcov ako Kepler, filozofov ako Bacon sa dostávame k prvým fotografickým prístrojom na konci 18.storočia aj s teoreticky precíznymi matematickými a fyzikálnymi opismi.
2500 rokov ľudského génia, zvedavosti, vytrvalosti, slepých uličiek. Od temnoty k svetlu. Camera Obscura (z latinského Temná komora) nám priniesla svetlo. Pochopiť ho, použiť ho, zachytiť ho. Cez mikroskopy, ktorými nás Luis Pasteur zbavil moru a iných chorôb, keď objavil skrze svetlo svet mikróbov, cez hviezdne ďalekohľady Bruna a Koperníka, ktoré nám osvetlili vesmír. Až po slávne fotografie zachytávajúce prelomové udalosti vojen, hladomoru, ale aj krásnej prírody a rodinné spomienky.
Spomeňte si, keď sa pozriete na nejakú fotografiu, alebo budete pozorovať niečo mikroskopom alebo ďalekohľadom. Camera Obscura, jeden zo spoločných triumfov celého ľudstva. Každý fotoaparát, mikroskop, ďalekohľad je jej dedič, ktorý nás posúva v poznaní nás samých aj sveta okolo.
Autor: Ivan Hlavanda
SOLARGRAF je vo svojej podstate modifikovaná kamera obscura (dierková komora).
Na seneckej hvezdárni používame na výrobu solargrafu bežne dostupné hliníkové plechovky z nápojov.
- Do plechovky je vyvŕtaná malá dierka s priemerom 0,3-0,5mm približne 2-3 cm od dna plechovky. Malá dierka sa správa podobne ako objektív fotoaparátu. Prechádza ňou svetlo a vytvorí obrátený obraz okolia na vnútornej stene plechovky.
- Na vnútornú stenu plechovky umiestnite čiernobiely fotografický papier tak, aby vyplnil skoro celý obvod. Pre 250ml plechovku je rozmer fotografického papiera 144x118mm a pre 330ml 169x126mm.
- Otvor do plechovky vycentrujte s koncami fotografického papiera a pomocou izolačnej pásky prilepte konce papiera k plechovke, čím zaistíte fotografický papier voči nežiadúcemu pohybu.
- Celú plechovku uzavrite zrezaným dnom ďalšej plechovky a obvod vodotesne uzavrite pomocou izolačnej pásky, nezabudnite kúsok pásky umiestniť aj na samotnú dierku solargrafu.
- Celý proces prípravy a umiestnenia fotografického papiera do plechovky musíte vykonávať v miestnosti len pri červenom osvetlení, inak hrozí degradácia svetlocitlivého fotografického papiera!
Solargraf je vhodné umiestniť na netienené miesto južným smerom tak, aby dierka smerovala na juh. Obraz vytvorený vo vnútri plechovky je prevrátený, preto musí byť orientácia plechovky dnom hore tak, aby bola dierka v hornej časti solargrafu. Výber miesta je tiež dôležitý, preto umiestnite pred výrazné objekty na horizonte, ako sú veľké domy, mosty, komíny, kostoly alebo iné umelecké objekty. Vďaka dlhej expozícii medzi slnovratmi sa totiž okrem dráhy Slnka po oblohe na fotografický papier nasníma aj reliéf horizontu a pri vhodnej kombinácii fotografckého papiera, veľkosti plechovky a veľkosti dierky sa môže na fotocitlivý papier zaznamenať veľmi detailne aj miestna panoráma. Dôležité je pevné ukotvenie solargrafu, aby sa počas dlhého obdobia následkom poveternostných vplyvov nepohol.
Čas expozície solargrafu je od letného po zimný slnovrat, alebo od zimného po letný slnovrat. Teda obdobie od 21. júna do 22. decembra, alebo od 22. decembra do 21. júna. V prípade, že necháte solargraf exponovať cez obdobe slnovratu, tak sa slnečné stopy opäť označia a tým sa snímok solargrafu zdegraduje.
Po inštalácii solargrafu nezabudnite odlepiť pásku z dierky plechovky, je naozaj neprijemné po polroku zistiť, že ste na to zabudli ?
Napriek tomu, že sa v solargrafe používa čiernobiely fotografcký papier, výsledná fotka bude farebná. Samozrejme tomu musíme trochu pomôcť.
- Po vybratí fotografického papiera zo solargrafu (ideálne v úplnej tme) je dobre papier umiestniť na zatemnené suché miesto, aby sa vysušil. Keď je papier suchý, prejdeme na samotné spracovanie.
- Fotografický papier vložíte do skenera a naskenujete ho vo vysokom rozlíšení aspoň 600 dpi. Je vhodné si to dopredu nacvičiť, každý opakovaný pokus o naskenovanie degraduje fotocitlivý materiál!
- Naskenovaný obraz stačí otvoriť v programe na úpravu fotografií, napríklad Gimp.
- Orežte obraz tak, aby ste získali čo najväčší obraz bez okrajov fotopapiera,
- stranovo obraz preklopte,
- použitú funkciu invertovať farby,
- použitú funkciu automatického vyváženia bielej farby,
- použitú funkciu Color Enhancer, ktorá zlepšuje vnímanie farieb,
- jemne dolaďte nastavenia pomocou funkcie kriviek tak, aby ste boli spokojní s výsledkom.
Každý solargraf je iný a aj keď použijete dva rovnaké, nikdy nedostanete výsledný obraz rovnaký. Líšiť sa bude aj samotné spracovanie, pri ktorom môžete ľubovoľne experimentovať, čím získate jedinečný výsledok. Solargraf Vám ukáže nielen dráhu Slnka po oblohe, ale aj obdobia, kedy bola obloha zamračená. Pri vhodnom umiestnení solargrafu pred zaujímavé objekty na horizonte tak získate neopakovateľnú fotografiu.
Pozrite si aj vykontrastnené fotografie zo seneckého solargrafu:
https://www.solarastronomy.sk/ostatne-astrofoto/#solargraf
Ďalšie zaujímavé informácie:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Camera_obscura
https://sk.wikipedia.org/wiki/Dierkov%C3%A1_komora
https://it.wikipedia.org/wiki/Solargrafia
Autor: SOLAR Hvezdáreň Senec
https://www.solarastronomy.sk/