Aktuality
Kategórie aktualít
Voda je živel, treba mať pred ňou pokoru
24. ročník Trojkráľového kúpania ľadových medveďov v Senci potvrdil, že rok 2023 bol najteplejším v histórii meraní. Aj plávanie otužilcov nebolo za žiadneho januárového mrazu. Práve naopak, voda mala 4,3 stupňa Celzia a vzduch až 6 stupňov. Okrem toho pršalo a tak boli mokrí úplne všetci, nielen 145 plávajúcich, z ktorých bolo 98 mužov a 47 žien. O otužovaní a tiež o tomto tradičnom podujatí, ktoré otvára seneckú sezónu športových a spoločenských podujatí, sme sa porozprávali s dlhoročným organizátorom Vladimírom Lysičanom.
Už ste zažili horšie počasie na trojkráľovom kúpaní?
Nie, najhoršie počasie bolo tento rok. Ani nie z pohľadu plavcov, ale z pohľadu divákov. Nakoniec ich prišlo dosť, bol som milo prekvapený. Za pekného počasia sme ich však mávali viac – bežne 500-600 divákov. Otužilcom na počasí až tak nezáleží, lebo sú zvyknutí na akékoľvek počasie. Teraz to bolo spravodlivé, lebo boli mokrí úplne všetci, otužilci aj diváci. Mokrí boli však, žiaľ, aj dobrovoľníci – naši kamaráti, ktorí nám pomáhajú na člne, kde strávili niekoľko hodín. Sú to ľudia, ktorí majú radšej teplo. Veľmi im ďakujeme, že nám aj v tomto počasí pomohli.
Otužovanie je zdraviu prospešné. Sú však aj ľudia, ktorým sa neodporúča?
Napríklad tým, čo majú problém s tlakom alebo so srdcom. Jedine po dohovore s lekárom. Keď človek vchádza do studenej vody, začnú žily prudko pracovať, tlačia asi 30 % krvi do pokožky, je to niečo ako tepelná ochrana. Vtedy sa môže napríklad uvoľniť zrazenina. Preto aj ľudia náchylní na embóliu by to tiež nemali robiť.
Ako dlho otužujete vy?
Otužujem už asi 16 rokov. V súčasnosti však zo zdravotných dôvodov nie vo vode. Ale aj cez zimu mám leto a nosím krátke rukávy.
Súťažia medzi sebou aj otužilci? Súťažíte aj vy?
Existuje Slovenský pohár v zimnom plávaní. V tejto komunite mám veľa kamarátov a mám túto spoločnosť veľmi rád, preto tam pôsobím ako hlavný rozhodca. Chodím s nimi rozhodovať po celom Slovensku. Nie je to však súťaženie „na plný úväzok“. Každý má svoju prácu a robí to ako hobby. Sme registrovaní v Slovenskej plaveckej federácii.
Ako ste začali organizovať Trojkráľové kúpanie ľadových medveďov v Senci?
Najprv fungovali len Ľadové medvede Bratislava a robili rôzne výjazdy. Boli vnímaní ako exoti, ktorí plávajú v studenej vode. Od roku 1999 začali chodiť aj do Senca a založili tradíciu trojkráľového kúpania. Počas covidu sme 1 rok vynechali, ale spolu je to už 24. ročník tohto podujatia. Ja som začal otužovať práve na tejto akcii pred 16 rokmi. Moderátor hovoril o tom, že nemáme na tom ročníku nikoho zo Senca. Tak som si kúpil knižku, povypytoval som sa, ako sa správne otužovať. Začal som sa tomu pomaličky venovať. Potom som tu bol ešte asi dvakrát len ako plavec. Postupne sme ako domáci Senčania prevzali organizovanie celého podujatia. Najprv ako Piccard Senec a z neho sme sa odčlenili ako SPORT Club Senec.
S čím zo Senca odchádzajú otužilci?
Dostanú diplom, upomienkový predmet, materiály o Senci a niečo pod zub na posilnenie. Máme tu plavcov z Pezinka, Malaciek, Bratislavy, Hrubej Borše, Trnavy a ďalších miest. Chápeme to aj ako popularizačnú akciu. Ľudia, ktorí sem prídu, prídu potom do Senca aj v lete.
Zažili ste pri otužovaní aj náročné situácie?
Aj dnes, keď sme boli na pláži, hovoril som divákom, že voda je živel, treba mať pred ňou pokoru, a studená voda ešte viac. Zažil som s ňou veľa krásnych chvíľ nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Ale napríklad človek, ktorý zakladal túto našu akciu, doktor Jožko Makai tiež zomrel pri vode, ktorú mal tak rád. Bol plávať na Draždiaku, vyšiel z vody von a dostal infarkt, zosunul sa k zemi. Voda mala 14 stupňov, bolo to na začiatku sezóny v októbri. V prvú nedeľu v októbri je v Čechách prvá otužilecká akcia, kde pláva 150 plavcov v jaskyni priepasti Macocha. Dnu sa ide na člnoch a von sa pláva 100 alebo 300 metrov. Obliekali sme sa a zrazu pani odpadla. Záchranári, ktorých vždy máme na týchto akciách, jej dali prvú pomoc priamo na pláži a potom ju previezli na ARO do blízkej nemocnice. Preto stále opakujeme, že treba mať rešpekt pred vodou a netreba sa preceňovať.
Vraj sa neodporúča ani piť pred vstupom do studenej vody alkohol.
To vôbec nie. Rozširuje cievy a potom aj keď sa cítite, že vám je teplejšie, z fyzikálneho hľadiska skôr vychladnú končatiny, prsty… a to je pre telo problém. Aj keď je človek nevyspatý, mal by skrátiť svoj pobyt v studenej vode, lebo telo sa nevládze zahrievať. Únava sa prejaví. Zažil som to aj na sebe. Bol som vo vode vždy do konca povoleného času, ale keď som bol raz veľmi unavený, mohol som byť vo vode 22 minút, a už po 17 som cítil, že sa mi začal skracovať dych, nedokázal som artikulovať a to som už bol na začiatku druhého stupňa podchladenia. Stupne sú tri, prvým je triaška a tým tretím je už kóma. Odporúčame otužilcom rozprávať sa medzi sebou, lebo tým kontrolujú svoj stav. Po 22 minútach prestanete vnímať chlad, je vám príjemne, ale môžete sa ľahko dostať do druhého stupňa podchladenia.
MO, foto: ZO